Ćwiczenia narządów artykulacyjnych

Ćwiczenia, które usprawniają narządy mowy można prowadzić w formie zabawy już z małym dzieckiem, tym bardziej z trzylatkiem i starszymi dziećmi.

Dzieci mają naturalną skłonność to tego, aby ulubioną czynność czy zabawę powtarzać wiele razy.

Drogi rodzicu, ćwiczenia motoryki narządów mowy potraktujmy jako śmieszną zabawę - będzie to dla dziecka ogromna przyjemność. Zadaniem dorosłego jest pokazanie poprawnie wykonanego ćwiczenia i zachęcanie dziecka do pracy.

Trzeba chwalić dziecko za podejmowany wysiłek, nawet gdyby efekty nie były początkowo najlepsze. Ważne jest, aby dorosły wykonywał ćwiczenia precyzyjnie i tej doskonałości konsekwentnie uczył swoje dziecko.

Lepiej ćwiczyć krótko, ale kilka razy dziennie: 3-5 min z trzylatkiem - czterolatkiem, do 10 min ze starszym dzieckiem.

Trzeba wybierać kilka ćwiczeń i starać się je wykonywać dokładnie.

Początkowo należy kontrolować zabawy przed lustrem, potem, gdy dziecko wykonuje ćwiczenia dokładnie i bez kontroli wzrokowej, można do "gimnastyki buzi i języka" wykorzystać każdą okazję: jazdę samochodem czy spacer.

Pamiętamy, aby czas trwania ćwiczeń i liczbę powtórzeń dostosować do indywidualnych możliwości dziecka.

Ćwiczenia logopedyczne rozpoczynamy od najprostszych, opartych na naturalnych zachowaniach i naśladowaniu zwyczajnych czynności domowych.

Wykorzystujemy naturalne okazje, aby pogimnastykować aparat mowy:

1. Przy porannym i wieczornym myciu zębów, myjmy też język - wykonaj 10 "kółeczek" w lewo i w prawo, po wyciągniętym i szeroko ułożonym języku. Spróbuj miękką szczoteczką "wyciągać" język od spodu - ruchem ku górze.

2. Policz ząbki - przy mocno otwartej buzi, czubek języka ma dotknąć każdy ząbek osobno - "przywitać się" z każdym.

3. Język to ołówek - narysuj kółeczka, narysuj kreseczki, narysuj kropki - na podniebieniu.

4.Pozwól dziecku wylizać talerz, wyciągając mocno i szeroko cały język. To mało eleganckie, ale ćwiczymy w ten sposób środkową część języka.

5. Lizanie lizaka - świetne ćwiczenie, jeśli liżąc go, dziecko unosi czubek języka ku górze.

6. Posmaruj dziecku usta miodem lub kremem czekoladowym i poproś, aby zlizało je dokładnie, pracując mocno językiem.

7. Dmuchaj na gorącą zupę, chuchaj na zmarznięte ręce (pracują wargi, układając się w kółeczko).

8. Pobawcie się w naśladowanie ziewania, zwróć uwagę, aby przy tej zabawie, dziecko mocno opuszczało żuchwę w dół.

9. Buziaki, cmokanie, puszczanie baniek mydlanych, to super ćwiczenia, jeżeli dziecko wyciąga wargi do przodu.

W poniższych plikach znajdziecie Państwo propozycje do ćwiczeń narządów artykulacyjnych:

Krystyna Reluga